1. 2008. I-VI. hónapjában az ajánlatkérők összesen 1793 közbeszerzési eljárást folytattak le a 2007. I. félévében regisztrált 1630 eljárással szemben, ami 10%-os növekedést jelent.
A közbeszerzések összértékében ugyanakkor mintegy 9%-os csökkenés tapasztalható; az idei év első félévében összesen 564,89 Md Ft értékű közbeszerzést bonyolítottak le a 2007. év azonos időszakában mért 622,49 Md Ft-tal szemben.
A közbeszerzési eljárások 56,5 %-a a nemzeti rezsimben, 43,5%-a pedig a közösségi eljárás szabályainak megfelelően bonyolódott le. A közbeszerzések értékét tekintve viszont fordított a helyzet: EU-s értékhatár felett az összbeszerzés 86%-át, míg nemzeti értékhatár felett 14%-át realizálták. Az egyszerű eljárások számát és értékét a közölt adatok nem tartalmazzák, ugyanis azok alakulásáról csak a tárgyévet követő év második felében rendelkezünk adatokkal, miután az ajánlatkérők eleget tesznek a törvényi szabályozásból eredő éves statisztikai adatszolgáltatásuknak.
Az alábbi diagram a közbeszerzések értékének havi alakulását szemlélteti:

Ahogy az a diagramon is látható, a januári (még az előző évben indított eljárások eredményeit tartalmazó) beszerzési értéket követően februártól alacsonyabb szintről induló, havonta folyamatosan növekvő értékű közbeszerzések realizálására került sor, melynek következtében a 2008. első félévi közbeszerzések értékékének több mint a fele május-június hónapokban valósult meg.
Az eljárásszámok növekedése a beszerzési összérték csökkenése mellett a 2007. évi adatokhoz képest az egy eljárásra jutó összeg csökkenését is jelenti; a 2008. év első félévében átlagosan 315,05 millió Ft felhasználására került sor eljárásonként, szemben a 2007. év azonos időszakában mért 381,9 millióval szemben.
2. Az alábbi táblázat a közbeszerzések eljárás típusok szerinti struktúráját szemlélteti eljárásszám és érték tekintetében:

Az eljárástípusoknak az eljárásszám szerinti megoszlásában továbbra is a nyílt eljárások dominanciája figyelhető meg, mintegy 53%-os részesedéssel. A tárgyalásos eljárások valamivel kisebb arányban részesültek az eljárások számának összességéből, mint a 2007. év első félévében. Az érték alapon végzett összehasonlításban viszont már változás mutatkozik: a korábbi év azonos időszakához képest a beszerzések döntő hányadát ismét nyílt eljárás keretein belül folytatták le az ajánlatkérők (48,37%-át a korábbi 33,90%-kal szemben), míg a tárgyalásos eljárások részesedése több mint 15%- kal (58,5-ről 43,17-re) csökkent.
A legtöbb nyílt eljárást lefolytató ajánlatkérők a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt., az Állami Autópálya Kezelő Zrt. és a Honvédelmi Minisztérium Fejlesztési és Logisztikai Ügynöksége voltak, míg a tárgyalásos eljárást a Főgáz Földgázelosztási Kft., a Budapesti Közlekedési Zrt. és a MÁV Zrt. alkalmazta a legnagyobb számban. Nyílt eljárásban közbeszerzést legnagyobb értékben a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt., a Tisza Volán Zrt. és a Debreceni Egyetem bonyolítottak, míg tárgyalásos eljárásban a MÁV Zrt., a Pécsi Tudományegyetem és az ELMŰ-ÉMÁSZ realizáltak legnagyobb értékben közbeszerzést.
1.A beszerzések tárgyát tekintve az elmúlt évhez képest az árubeszerzések aránya nőtt, míg a szolgáltatásoké csökkent, melynek következtében a vizsgált időszakban az építési beruházások, a szolgáltatások és az árubeszerzések közel azonos súlyt képviseltek; részesedésük az eljárások értékéből a fent említett sorrendben: 34%; 33,3% illetve 32,7%.
2.A közbeszerzések ajánlatkérői kategóriák szerinti megoszlásában a központi költségvetési szervek 12%-os részesedés csökkenéssel elvesztették vezető pozíciójukat, s a közbeszerzések összértékéből a közszolgáltatók 30,1%-kal, a központi költségvetési szervek 27%-kal, a közjogi szervek 24%-kal, az önkormányzatok 17,8%-kal, míg az egyéb kategóriába sorolt ajánlatkérők 1,1%-kal részesedtek. A legtöbb eljárást a különböző ajánlatkérői kategóriákban (a fenti sorrend szerint) a MÁV Zrt., az Állami Autópálya Kezelő Zrt., a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. és Budapest Főváros Önkormányzata folytattak le, míg legnagyobb értékben a MÁV Zrt., a Pécsi Tudományegyetem, a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. és Budapest Főváros Önkormányzata bonyolítottak közbeszerzést.
3.A mikró-, kis- és középvállalkozások által elnyert közbeszerzések mind az eljárásszám, mind azok értéke alapján növekedtek (+8% illetve +7%). Mindez azt eredményezte, hogy míg ezen vállalkozói kategória részesedése a közbeszerzési piacon az eljárások száma szerint az előző évi szinten alakult (71%), addig az érték alapján közel 41%-ot elnyerve több mint 7%-os pozíciójavulást ért el.
A külföldi székhelyű vállalkozások 2008. I. félévében a közbeszerzési eljárások mintegy 1,7%-át nyerték el 30 sikeres pályázattal, ami nagyjából megfelel a tavalyi év adatainak, a beszerzések összegéből való részesedésük viszont 3%-ról 1,4 %-ra csökkent (19 Md Ft-ról 8,1 Md Ft-ra).
A Közbeszerzési Döntőbizottság előtti eljárások száma 2008. I. félévében 307 volt, szemben a 2007. I. félévi 326-al.
2008. első hat hónapjában a hirdetmény közzététele nélküli tárgyalásos eljárások indítása kapcsán 462 esetben tájékoztatták a Döntőbizottság Elnökét, aki 32 esetben indított hivatalból jogorvoslati eljárást.
Jogorvoslati eljárások megoszlása értékhatár szerint.
Közösségi értékhatárt elérő | 119 |
Nemzeti értékhatárt elérő | 54 |
Nemzeti értékhatár alatti | 35 |
Közbeszerzési törvény mellőzése | 40 |
Összesen | 248 |
Jogorvoslati eljárásokban az alábbi döntések születtek 2008. I. félévében:
Jogsértés és bírság megállapítása: | 100 |
Elutasítás: | 96 |
Eljárás megszüntetés: | 52 |
Összesen: | 248 |
Folyamatban lévő ügy: | 59 |
A Döntőbizottság 2008. I. félévében kiadott határozataival kapcsolatban 50 esetben fordultak keresettel a Fővárosi Bírósághoz (2007. azonos időszakában 59 esetben).
A kiszabott bírság 2008. I. félévében 164.050.000 forint bírság volt.