A tároló épület létesítése építési engedélyhez kötött építési tevékenységgel valósítható meg, így a műszaki tartalmának módosításánál kiemelt figyelmet kapott, hogy a változás miatt ne kelljen az építési engedélyen módosítást kérni (a változások végrehajthatósága építési engedély nélkül végezhető építési tevékenység legyen), és az épület eredeti funkciója és ezáltal a szerződés általános jellege ne változzon. Az épület jobb hasznosíthatósága érdekében egy nyitott, főépülettel falazattal összekapcsolt, kapuk és kelet-nyugati oldal falak nélküli tároló szín készül el.
A közösségi szőlészeti oktató központ épületének szerkezete kiemelten rossz állapotú volt. Az épület alatti feltételezett, vájt, téglafalazás nélküli pince pedig a szakaszos falbontások és feltárások során került elő, akkor vált ismertté a pontos helye, amely alaprajzilag pont az épület középső része alatt volt megtalálható. A feltárt pincét a Vállalkozó megszüntette, azonban a probléma az alaprajzi változtatások szükségességét szintén indokolta az Oktató Központ belső elrendezésében. A jelen szerződés műszaki tartalom módosításának egyrésze ebből fakad.
Az alaprajzi módosítások érintették az akadálymentesítési tervfejezetet is, így a rehabilitációs szakmérnök helyszíni bejárás során elhangzott javaslatai is beépítésre kerültek a költségelemek közé.
Emellett a villamos hálózatot érintő módosulások, valamint egyes szerkezetek rétegrendi változása miatt is szükségessé vált a szerződés módosítása.
A felek rögzítik, hogy a szerződéskötést követően az alábbi körülmények miatt a szerződés teljesítési határ-idejének módosítása szükséges az alábbi indokokra tekintettel.
Az eredeti Vállalkozási Szerződés 2.5.2 pontja meghatározza, hogy milyen körülmények fennállása esetén kerül a Vállalkozó az időjárási körülmények miatt akadályoztatásba.
- Amennyiben a kivitelezés téli szezonra esik (december 1-től február utolsó napjáig), és az Országos Meteorológiai Szolgálat átlaghőmérsékletre* vonatkozó adatai szerint a napi átlaghőmérséklet ada-tok megfelelnek a Vállalkozási Szerződésben szabályozott hőmérsékleti elvárásoknak, akkor a téli időjárásra tekintettel akadályoztatást jelenthet. Ez fennáll 2022.12.04 naptól 2022.12.21 napig, a 2 időpont között pár nap munkavégzés történt (12.05-12.07,12.12-12.13), így azokat leszámítva 12 nap ebből fakadóan az akadályoztatás napjainak száma.
*: (https://www.met.hu/idojaras/agrometeorologia/homerseklet/)
A Vállalkozó szintén akadályba került áramvételezési problémák miatt. Ugyan a Vállalkozási Szerződés 2. módosításában alátámasztottak alapján sikerült átmenetileg megoldani a problémákat, Vállalkozó akkor a saját költségén, alternatív módon, a saját haladása érdekében, szerződésen kívül megoldotta az ideiglenes áramvételt magának. Így akkor ideiglenesen folytatni tudta a kivitelezést aggregátor használatával, de a hideg idő beálltával az akadályoztatás olyan kiemelt mértékűvé vált, a fix áramvételi pont hiánya oly mértékben érződött – mivel egyes építéstechnológiai folyamatokhoz szükséges hőmérséklet biztosítása (temperálás) nem volt megoldható aggregátor használatával –, a Vállalkozó akadályoztatás bejelentése mellett döntött 2022.12.22 napon. Az Önkormányzat korábban benyújtotta igénybejelentését, mind az ideiglenes, mind az állandó mérőórák felszereléséhez, azonban az áramszolgáltatói ügyintézés lassú ügymenet. Az Önkormányzat áramszolgáltatókkal való egyeztetése alapján a végső bekötéshez szükséges csatlakozási szerződésben szereplő áramszolgáltatói ügyintézési határidő 60 nap, így a Megrendelő a vállalkozói az akadályoztatás napjainak számát 60 napban határozta meg.
A fenti indokokra tekintettel a teljesítési határidő 72 nappal történő meghosszabbítása vált szükségessé.
A felek jelen szerződésmódosítás tekintetében rögzíteni kívánják, hogy a szerződés feltételeitől való eltérés a gazdasági egyensúlyra nincs hatással és a szerződés általános jellegét sem változtatja meg.