Terjedelmi okoból, a VI.2.2) A módosítás okai pont folytatása:
Dokumentáció hiányában a műemlék épület felújítása során a tervezés és a kivitelezés csak együttesen volt kezelhető oly módon, hogy a terveket folyamatosan korszerűsíteni kellett – mindig az elvégzett munka függvényében. Ez az oka annak, hogy a Szerződés a mű tervezésére és kivitelezésére irányult, valamint annak, hogy a kivitelezés részletes műszaki tartalma a szerződéskötést követően véglegesedett.
A végleges műszaki tartalom tartalmaz olyan tételeket, amelyek a tervezetteken kívül jelentkeztek, előre nem voltak láthatók, és jelentős időveszteséget okoztak a szerződéskötéskor tervezett ütemezéshez képest, ugyanis az épület egyes részeinek megbontása után kiderült, hogy az eredetileg tervezetthez képest eltérő technológiára, illetőleg többletmunka elvégzésére van szükség.
- Az építési naplóba feltöltött, 2021. 05. 19-én készült kooperációs jegyzőkönyv rögzíti, hogy az épület 6 kéménye közül 4 db a fellelt állapotában életveszélyes, azok jelentő visszabontása és egy további kémény részbeni visszabontása szükséges. A műszaki ellenőr jelentése szerint a kémények előre nem tervezett felújítása 6 nap többletmunkát eredményezett.
- Az építési naplóba feltöltött, 2021.05.25-én és 2022. 09. 20-án készült kooperációs jegyzőkönyvek rögzítik, hogy a pincék aljzatbontásakor az egyébként viszonylag száraz épületbe jelentős mennyiségű talajvíz tört be. Ez megakadályozta az aljzati vasbeton elkészítését, amit a falak alá kell beépíteni, így az épület súlya biztosítja, hogy víz a későbbiekben ne emelhesse meg az aljzatot. A víz szivattyúzása azonnal elkezdődött, a Felek mindent megtettek annak érdekében, hogy a munka a lehető legkevesebb késedelmet szenvedjen. A műszaki ellenőr jelentése szerint a vízbetörés elhárítása 75 munkanap (25 hét) késedelmet okozott.
- Az építési naplóba feltöltött, 2021. 10.15-én és 2022. 09. 20-án készült kooperációs jegyzőkönyvek rögzítik, hogy a tető faanyaga és szerkezete kritikus állapotú. A tervezés megkezdése előtt faanyag szakértői vizsgálatot végeztetett a megrendelő, amely sok helye a gerendák kiváltását írta elő, és megjelölte, hogy mely helyeken milyen beavatkozás szükséges a kártevőmentesítésre, ám az ereszvégek és a szarufák csúcsai csak a palaburkolat megbontásakor váltak láthatóvá, és azok károsodása olyan mértékű volt, ami megkövetelte a szerkezet teljes cseréjét. A kibontott tető lézeres felmérése az épület süllyedéséből eredő szinteltérést mutatott ki, amit felújítással nem lehet kijavítani. A kivitelező alvállalkozó közölte, hogy a tető felújítása esetén nem tudja garantálni annak minőségét. Mivel ez veszélyeztette volna a használatba vételt, a tető teljes cseréjét kellett elvégeztetni. A műszaki ellenőr jelentése szerint a tetőcsere munkaideje a felújításra tervezett munkanapokon kívül 50 munkanappal (10 hét) növelte meg a kivitelezői munkát. Különös tekintettel arra, hogy a tető építése idején az alsóbb szinteken nem lehetett dolgozni.
- Az építési naplóba feltöltött, homlokzatfelújítás tervezésére vonatkozó 2022. 02 04- 2022.06. 03. között és 2022. 11. 16-án készült kooperációs jegyzőkönyvek rögzítik, hogy a homlokzatfelújtás engedélykérelméhez feltöltött tervek 9 fordulóban kerültek egyeztetésre az építési műemléki hatósággal, valamint a megrendelő, kivitelező és műszaki ellenőr között. A tervezésnek ugyanis egy teljesen egyedi, példa nélküli feladatnak kellett megfelelnie, nevezetesen annak, hogy két nagyon eltérő műemléki korszakot (XVIII. század közepe és XX. század eleje) egy épületen mutasson be úgy, hogy mindkettő jól érzékelhető legyen, de egymást ne zavarják, és az épület tervezett hasznosíthatósága is megmaradjon.
Ilyen esetekben eddig rendre csak az egyik (jellemzően a későbbi) korszak jelent meg az épületen, a másik teljesen a történelem feledésébe merült. A műemléki hatóság egyedi lehetőségnek értékelte azt, hogy a fogyatkozó épített örökségben akadt egy olyan jó állapotban megmaradt, rekonstrukcióra érdemes épület, melyben a falkutatás feltárt egy tökéletesen lekövethető, évszázadokkal korábbi építészeti korszakot. A műemléki szakemberek és a tervező személyes egyeztetések sorozatán át fejlesztette ki az engedélyezhetőnek minősült, engedélyezésre beadott innovatív megoldást. Az előre nem látható falkutatási eredmény, (nevezetesen a két jól rekonstruálható építészeti korszak jelenléte) miatti tervezési többletmunka és annak rendszeres egyeztetése, a tervek átdolgozása, 4 hónappal késleltette a megvalósítást.
- A kivitelező gondosságának köszönhetően sikerült behozni a műszaki késedelmek egy részét. Ám a 23 hónaposra tervezett építési folyamat 13. hónapjában megkezdett homlokzattervezési folyamat során felmerült négyhónapos tervezési többletmunka az engedélyezési folyamat elhúzódását okozta. A 2022. 06. 23-án beadott örökségvédelmi engedélyezési eljárás (homlokzatfelújítási engedélykérelem) mindezek mellett újabb falkutatást írt elő, amely miatt 2022. 08. 30 óta nyugszik a határidő. A szükséges (beadott) falkutatási engedély iránti kérelem engedélyezése folyamatban van.
A homlokzat elkészítése – tekintettel arra, hogy nemcsak a régi látható homlokzat felújításáról van szó, hanem egymásik korszak megjelenítéséről is – az eredetileg tervezetten felüli kivitelezési pótmunkát foglal magában, melynek kivitelezési időszükséglete a műszaki ellenőr felmérése szerint önmagában 30 munkanap.
A műszaki ellenőr felmérése szerint az engedélyezés esetén a munka megkezdését követően 95 napra (19 hétre) lesz szükség a homlokzat elkészítéséhez.
Megrendelői akadályközlés: Az építési naplóba feltöltött, 2022. 09. 20-án készült kooperációs jegyzőkönyv rögzíti, hogy a Megrendelő fizetésképtelenné vált. A Vállalkozási szerződés 3.2-es pontja szerint a Megrendelő a szerződés ellenértékét a TOP-1.2.1-16-VE1-2019-00018 számú projekt keretében elnyert támogatásból fizeti meg utófinanszírozással. A Megrendelő a támogatással történő elszámolással kapcsolatos jogértelmezési probléma miatt eddig nem tudta lehívni az építési tevékenységre vonatkozó támogatást.
A támogatás hiányában a Megrendelő nem a már megkezdett teljesítésű végszámlát nem tudja kifizetni, ezért felkérte Vállalkozót, hogy az építmény téli biztonságának szem előtt tartásával a megkezdett munkákat szakmailag helyes leszakaszolással fejezze be, és vonuljon le az építési területről. A Megrendelő vállalja, hogy jelen szerződésmódosítás aláírását követően mindent megtesz a sikeres elszámolás érdekében. Az építési területet a Megrendelő a támogatás kézhezvételét követően bocsátja ismételten a Vállalkozó rendelkezésére.
A Felek rögzítik, hogy a Megrendelői késedelme a Ptk. 6:156. § (2) bekezdése alapján kizárja a Vállalkozó egyidejű késedelmét.
A Felek rögzítik továbbá, hogy a kivitelezési határidő módosítása nem változtatja meg a szerződés általános jellegét, és nem jár az ellenérték növekedésével.
A szerződés további rendelkezései mindenben hatályban maradnak.